Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS DS-55320 - Wireless Video-/Audio-Erweiterung - Wi-Fi 5 |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | Wireless Video-/Audio-Erweiterung (Sender) |
| Form factor | Extern |
| Frequenzband | 5 GHz |
| Data Link Protocol | Wi-Fi 5 |
| Maximaler Übertragungsbereich | 50 m |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 8.3 cm x 3.2 cm x 1.3 cm |
| Weight | 27 g |
General
| Gerätetyp | Wireless Video-/Audio-Erweiterung (Sender) |
| Form factor | Extern |
| Colour | Black |
Network
| Anschlusstechnik | Kabellos |
| Data Link Protocol | Wi-Fi 5 |
| Frequenzband | 5 GHz |
| Max Auflösung | 1920 x 1080 / 1080p |
| Maximaler Übertragungsbereich | 50 m |
| Statusanzeiger | Status |
| Verschlüsselungsalgorithmus | WPA2-Enterprise, WPA2, WPA-PSK, 128-Bit AES |
Erweiterung/Konnektivität
| Interfaces | 1 x HDMI - HDMI Typ A, 19-polig |
Verschiedenes
| Enthaltene Kabel | 1 x Micro-USB-Kabel - 0.5 m |
Stromversorgung
| Leistungsaufnahme im Betrieb | 2.5 Watt |
Abmessungen und Gewicht
| Width | 32 mm |
| Tiefe | 3.2 cm |
| Höhe | 1.3 cm |
| Weight | 27 g |
Umgebungsbedingungen
| Min Betriebstemperatur | 0 °C |
| Max. Betriebstemperatur | 40 °C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85176200 |
With the wireless presentation system, you can transmit HDMI® video and audio signals in Full HD over up to 50 m with a direct line of sight. Commissioning and operation are very simple. Plug & play - simply connect and get started. The set can be expanded to (a total of) up to 16 receiver units (DS-55320). Switch quickly and easily to the desired transmitter at the touch of a button and share your content. You can also share content directly from your mobile device (smartphone/tablet) via the mobile device's operating system without the need for an additional app. The transmitter can be powered via the HDMI port of your PC (> 500 mA required). For safe and stable operation, we recommend always powering the transmitter and receiver via the micro USB cable. Thanks to the compact design of the transmitter and receiver, setup is quick, easy and customizable - the perfect solution for meeting and conference rooms.
Deutsch
English