Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS DS-55507 - Sender und Empfänger - Video-/Audio-/Infrarot-Übertrager - HDMI |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | Video-/Audio-/Infrarot-Übertrager |
| Form factor | Extern |
| Data Link Protocol | HDMI |
| Übertragungsmedium | CAT 5e/6/6a/7 |
| Maximaler Übertragungsbereich | 150 m |
General
| Gerätetyp | Video-/Audio-/Infrarot-Übertrager |
| Form factor | Extern |
Network
| Anschlusstechnik | Kabelgebunden |
| Data Link Protocol | HDMI |
| Max Auflösung | 1080p @ 60 Hz |
| Maximaler Übertragungsbereich | 150 m |
| Leistungsmerkmale | HDCP-kompatibel, Metallgehäuse, ESD Protector, H.265 Videokodex |
| Produktzertifizierungen | HDCP 1.4 |
Erweiterung/Konnektivität
| Interfaces | 1 x HDMI-Eingang - HDMI Typ A, 19-polig weiblich <br> 1 x IR (Transmitter) <br> 1 x HDMI-Ausgang - HDMI Typ A, 19-polig weiblich <br> 1 x IR (Receiver) <br> 2 x USB (Receiver) - Type A <br> 1 x USB (Transmitter) - Type B <br> 1 x Netzwerk (Ausgang) - RJ-4 |
Verschiedenes
| Enthaltene Kabel | 2 x IR-Kabel - 1.5 m <br> 1 x Kabel USB-B auf USB-A |
Stromversorgung
| Stromversorgungsgerät | Externer Netzadapter |
| Installierte Anzahl | 2 |
Abmessungen und Gewicht
| Abmessungen (B x T x H)/Gewicht | Receiver: 6.7 cm x 9.15 cm x 1.75 cm / 150 g <br> Sender: 6.7 cm x 9.15 cm x 1.75 cm / 155 g |
Umgebungsbedingungen
| Min Betriebstemperatur | -10 °C |
| Max. Betriebstemperatur | 50 °C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 85176200 |
The HDMI KVM IP Extender Set consists of a transmitter unit (local location) and a receiver unit (remote location). The HDMI signal can be extended to a maximum distance of 150 m via a network cable (CAT 5e or higher) (point-to-point connection). The HDMI signal can also be extended to an unlimited distance via the existing network infrastructure or using standard IP network switches (IP connection). The highest supported video resolution is Full HD (1920x1200/60 Hz, 4:4:4). It also allows convenient access to a computer (mouse & keyboard) via the USB ports on the receiver unit. It is perfect for industrial, commercial and public applications.
Deutsch
English