Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS 25GBase Direktanschlusskabel - 3 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Abgeschirmtes Twinaxial |
| Leistungsmerkmale | Passives Kabel, konform mit Improved Pluggable FormFactor (IPF) |
| Länge | 3 m |
| Anschluss | SFP28 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | SFP28 - männlich |
General
| Type | Kabel |
| Network standards | Ethernet |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Network; Video / Analog |
| Cable length | 3 m |
| Amount of pins in plug | 20-pole |
| Connection 1 | SFP28 |
| Connection 2 | SFP28 |
| Umgebungstemperatur | 0°C - 70°C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85176200 |
25G SFP28 DAC Twinax cables are a powerful, energy-saving solution for 25G Ethernet applications, switches, high-performance computer, data acquisition systems and telecommunications systems. It consists of a shielded Twinax copper cable with pluggable connections on both ends. Passive DAC cables have no electrical components in the cable and are suitable for short transmission distances.
Deutsch
English