Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional Bulkkabel - 100 m - grün |
| Type | Installation Cable |
| Technologie | Simplex S/FTP |
| Abschirmungsmaterial | Verzinntes Kupfergeflecht |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Leistungsmerkmale | Halogenfrei, Trommelverpackung, PoE++-kompatibel, Foam-Skin Polyethylene (SFS-PE) Isolierung |
| Länge | 100 m |
| Diameter | 7.9 mm |
| Colour | Grün |
General
| Type | Verlegekabel |
| CAT class | CAT 8 |
| Cable type (i.e. twisted pair, ...) | SFTP |
| Network standards | Ethernet |
| Mark | IEC |
| Colour | Grün |
Technical specifications
| Application | Network |
| Cable length | 100 m |
| Volume resistivity | 2.4 Ohm |
| Materia classification | halogen-free |
| Connection 1 | Nein |
| Connection 2 | Nein |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060105 |
| eClass-11.1-ID | 27060105 |
| eClass-6.2-ID | 27062005 |
| eClass-7.1-ID | 27062005 |
| eClass-8.1-ID | 27062005 |
| eClass-9.1-ID | 27062005 |
| eClass-ID | 27062005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121641 |
| custom tariff number | 85444920 |
The DIGITUS® Professional CAT 8.2 S/FTP installation cable is characterized by the following cable construction 4x2x AWG22/1 and achieves a transmission frequency of up to 2000 MHz. The halogen-free cable sheath complies with IEC 60332-3-24, FRNC-C, LSZH-3 and CPR Euroclass Dca standards. The cable is suitable for building cabling in secondary and tertiary applications. Complies with the following standards: ISO/IEC 11801, DIN EN 50173, DIN EN 50288-12-1.
Deutsch
English