Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional Patch-Kabel - 3 m - Schwarz |
| Type | Cable |
| Technologie | UTP-Kabel |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Leistungsmerkmale | Geformt, ohne Haken, HDPE-Leiterisolierung, minimiertes Near-End Crosstalk (NEXT), roter Stecker, Knickschutz, Zugentlastung, Verriegelungsschutz, Längenanzeige |
| Länge | 3 m |
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Kabel |
| CAT class | CAT 6 |
| Cable type (i.e. twisted pair, ...) | UTP |
| Video / network interfaces | RJ-45 |
| Other | Knickschutz |
| Mark | IEC |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Network |
| Cable length | 3 m |
| Materia classification | low-smoke;zero-halogen |
| Cable medium | Copper Wire |
| Video/AV and network connections | RJ-45 |
| Connection 1 | RJ-45 |
| Connection 2 | RJ-45 |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444210 |
The DIGITUS® Category 6 Class E patch cords are manufactured and tested to the ISO/IEC 11801 and DIN EN 50173 Category 6 specifications. They will guarantee the installed cabling system is compliant with the ISO & EN channel specification requirements and will provide optimum performance levels of DIGITUS® Category 6 cabling. The performance is tested up to 250 MHz inclusive performance characteristics such as near end cross talk (NEXT). DIGITUS® patch cords are designed and produced to fulfill the highest requirements of various application areas in full volume. Each cable is fitted with a molded boot which comes with kink protection and strain relief. Furthermore the boot is equipped with a latch protection that prevents the latching lever against breaking. You can easily identify the Category 6, because of the transparent red colored connector.
Deutsch
English