Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional Bulkkabel - 50 m - orange, RAL 2000 |
| Type | Installation Cable |
| Technologie | SFTP, PiMF |
| Abschirmungsmaterial | Aluminiumfolie mit Kupfergeflecht |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Leistungsmerkmale | Halogenfrei, Riser, robust, campus, PoE+ Ready, PoE-fähig, blanke geglühte Kupferleiter, Foam-Skin Polyethylene (SFS-PE) Isolierung, 4PPoE Ready |
| Länge | 50 m |
| Colour | Orange, RAL 2000 |
| Packaging | Box |
General
| Type | Verlegekabel |
| CAT class | CAT 7 cable / RJ45 plug |
| Cable type (i.e. twisted pair, ...) | SFTP |
| Network standards | Ethernet |
| Mark | IEC |
| Colour | Orange |
| RAL colour code | RAL 2000 |
Technical specifications
| Application | Network |
| Cable length | 50 m |
| Volume resistivity | 95 Ohm |
| Materia classification | halogen-free |
| Connection 1 | Nein |
| Connection 2 | Nein |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060105 |
| eClass-11.1-ID | 27060105 |
| eClass-6.2-ID | 27062005 |
| eClass-7.1-ID | 27062005 |
| eClass-8.1-ID | 27062005 |
| eClass-9.1-ID | 27062005 |
| eClass-ID | 27062005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121641 |
| custom tariff number | 85444920 |
The Digitus® Cat.7 S/FTP installation cable is characterized by the following cable structure 4x2x AWG23/1 and achieves a transmission frequency of up to 1200 MHz. The halogen-free cable sheath conforms to the IEC 60332-3-24, FRNC-C, LSZH-3 and BauPVO Euroclass Dca standards. The cable is suitable for structured building cabling in secondary and tertiary areas. Conforms to the standards ISO/IEC 11801, DIN EN 50173, DIN EN 50288-4-1.
Deutsch
English