Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS 25GBase Direktanschlusskabel - 2 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Abgeschirmtes Twinaxial |
| Leistungsmerkmale | Passives Kabel, konform mit Improved Pluggable FormFactor (IPF) |
| Länge | 2 m |
| Anschluss | SFP28 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | SFP28 - männlich |
General
| Type | Kabel |
| Network standards | Ethernet |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Network; Video / Analog |
| Cable length | 2 m |
| Amount of pins in plug | 20-pole |
| Connection 1 | SFP28 |
| Connection 2 | SFP28 |
| Umgebungstemperatur | 0°C - 70°C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85176200 |
DIGITUS® 25G SFP28 Passive Direct-Attach Copper Twinax Cable are a high-performance, energy-saving, short-range connectivity solution 25G Etherne application, switches, high performance computer, data storage arrays and telecom system. It consists of a shielded twinax copper cable with pluggable connectors on either end. Passive DAC cable have no electrical components built into the cable assembly and recommend for short transmission distance. Typically 1~2m and max. 5m lengths.
Deutsch
English