Main features
| Product model | DGS 105 |
| Produktbeschreibung | D-Link DGS 105 - Switch - 5 Anschlüsse |
| Type | Switch |
| Gerätetyp | Switch - 5 Anschlüsse |
| Untertyp | Gigabit Ethernet |
| Ports | 5 x 10/100/1000 |
| Größe der MAC-Adresstabelle | 8000 Einträge |
| Leistungsmerkmale | Flusskontrolle, Abtastautomatik pro Gerät, Auto-Negotiation, Paketfilterung, Store-and-Forward |
| Produktzertifizierungen | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 19.7 cm x 11.4 cm x 3 cm |
| Weight | 0.5 kg |
General
| Model designation | DGS 105 |
| Type | Switch |
| Other features (i.e. waterproof, volume control, ...) | Unmanaged |
| Build type (external/internal) | External |
| Number of pieces | 10er |
Interfaces / Connectivity
| Amount of ports | 5-Port |
| Transmission mode | Voll-Duplex |
Network
| Network standards | Ethernet |
| Network ports | RJ-45 |
Technical specifications
| Medium | Copper Wire |
| Transmission rate | 1 Gbps |
| Additional nework or telephone functions | MDI Port Detection |
| Rack height units | 3 U |
| Betriebstemperatur | 0°C - 50°C |
Compatibility
| Compatible brands | D-Link |
Other Accessories
| Mark | CB; CE; CUL; FCC |
Measurements / weight
| Abmessungen | 100 x 98 x 28 mm |
Classification
| eClass-10.1-ID | 19170130 |
| eClass-11.1-ID | 19170130 |
| eClass-6.2-ID | 19170106 |
| eClass-7.1-ID | 19170106 |
| eClass-8.1-ID | 19170106 |
| eClass-9.1-ID | 19170106 |
| eClass-ID | 19030117 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43222612 |
| custom tariff number | 85176200 |
D-Link DGS-105 - Unmanaged - L2 - Gigabit Ethernet (10/100/1000) - Full duplex - 5-Port 10/100/1000 Gigabit Metal Housing Desktop Switch - Auto MDI/MDIX - Full/half-duplex - Jumbo Frames - 10 Gbps - QoS - Black
Deutsch
English