Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - Video-Adapterkabel - DisplayPort zu DVI-D - 3 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Doppelisolierung |
| Besonderheiten | 1080p-Unterstützung |
| Länge | 3 m |
| Anschluss | 20-poliger DisplayPort - männlich - eingerastet |
| Stecker (zweites Ende) | Digital DVI, 24+1-polig - männlich - schraubbar |
| Produktzertifizierungen | DisplayPort 1.1a |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Kabel |
| Mark | CE |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video |
| Cable length | 3 m |
| Video/AV and network connections | DisplayPort; DVI-D |
| Connection 1 | DisplayPort |
| Connection 2 | DVI-D |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
This HD cable converts digital DisplayPort signals into DVI signals. It is ideal for connecting devices with a DisplayPort interface to an HD-capable TV, projector or monitor with a DVI interface. The gold-plated contact surfaces and double shielding ensure loss-free data transmission.
Deutsch
English