Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Videoadapter - 20 cm |
| Type | Adapter |
| Kabel | Videoadapter |
| Technologie | Doppelisolierung |
| American Wire Gauge (AWG) | 32 |
| Länge | 20 cm |
| Colour | Schwarz |
| Anschluss | DisplayPort - männlich - eingerastet (Eingang) |
| Stecker (zweites Ende) | HDMI - weiblich (Ausgang) |
| Produktzertifizierungen | DisplayPort 1.2 |
| Besonderheiten | Aktiver Adapter, 4K-Support (4096 x 2160) |
General
| Type | Adapter |
| Mark | CE |
| Colour | Gold |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video |
| Cable length | 0,2 m |
| Video/AV and network connections | DisplayPort; HDMI |
| Connection 1 | DisplayPort |
| Connection 2 | HDMI |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069290 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069290 |
| eClass-7.1-ID | 27069290 |
| eClass-8.1-ID | 27069290 |
| eClass-9.1-ID | 27069290 |
| eClass-ID | 19039005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
The 4K DisplayPort to HDMI Adapter / Converter (DisplayPort plug to HDMI jack) enables you to reproduce content from your computer or notebook directly onto your TV or other HDMI displays. It supports a UHD resolution of up to 4096 x 2160p. Your images, videos, documents, presentations etc. can be displayed in Ultra HD and optimally presented during meetings or for private use.
Deutsch
English