Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS DN-95421 - PoE-Überspannungsschutz |
| Type | Network Accessory |
| Gerätetyp | PoE-Überspannungsschutz - DIN-Schienenmontage möglich |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE++ |
| Weight | 115 g |
| Ausgangsspannung | DC 60 V |
| Eingangsanschlüsse | 1 x RJ-45 |
| Ausgabeanschlussstellen | 1 x RJ-45 (Überspannung) |
| Colour | Grau |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 1.9 cm x 4.5 cm x 7.72 cm |
General
| Type | Zubehör Netzwerk |
| Network standards | Power over Ethernet |
| Colour | Grau |
Classification
| eClass-10.1-ID | 19179190 |
| eClass-11.1-ID | 19179090 |
| eClass-6.2-ID | 19179190 |
| eClass-7.1-ID | 19179190 |
| eClass-8.1-ID | 19179190 |
| eClass-9.1-ID | 19179190 |
| eClass-ID | 19039101 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43222635 |
| custom tariff number | 85363010 |
The DIGITUS® Surge Protector is designed for industrial network applications and protects against voltage surges up to 10 kV. Supports data transmission of up to 1000 Mbps in Gigabit networks and PoE standards PoE, PoE+ and PoE++ (IEEE802.3af/at/bt). To ensure that not only your conventional network devices are protected against voltage surges, you can also use the profile rail module for a variety of PoE applications (PoE, PoE+, PoE++), for example IP cameras or PoE switches. Installation is very easy: simply snapping onto a 35 mm DIN rail that can also serve as grounding for the surge protector. Dont make any compromises: protect your sensitive equipment against excess voltages and environmental influences.
Deutsch
English