Main features
| Product model | Professional |
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional Bulkkabel - 305 m - lila |
| Type | Installation Cable |
| Technologie | UTP-Kabel |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Leistungsmerkmale | Halogenfrei, robust |
| Länge | 305 m |
| Colour | Lila |
General
| Typ des Netzwerkkabels | Bulkkabel - CAT 6 |
| Technologie | UTP-Kabel |
| Kabelmantelmaterial | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 23 |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Paare pro Kabel | 4 Zweidrahtleitungen |
| Leistungsmerkmale | Halogenfrei, robust |
| Cable length | 305 m |
| Colour | Violet |
Verschiedenes
| Mark | IEC |
Herstellergarantie
| Service und Support | 15 Jahre Garantie |
Umgebungsbedingungen
| Min Betriebstemperatur | -20 °C |
| Max. Betriebstemperatur | 75 °C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060105 |
| eClass-11.1-ID | 27060105 |
| eClass-6.2-ID | 27062005 |
| eClass-7.1-ID | 27062005 |
| eClass-8.1-ID | 27062005 |
| eClass-9.1-ID | 27062005 |
| eClass-ID | 27062005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121641 |
| custom tariff number | 85444290 |
The Digitus Cat 6 U/UTP installation cable is designed for use in the structured data center and the building cabling according to ISO/IEC 11801, DIN EN 50288-6-1, DIN EN 50173, IEC 60332-1. The cable is perfectly suitable for the transmission of both analog and digital data and also supports POE and POE+.
Deutsch
English