Main features
| Product model | DA-73100-1 |
| Produktbeschreibung | DIGITUS DA-73100-1 - USB-Verlängerungskabel - USB zu USB - 10 m |
| Type | Cable |
| Länge | 10 m |
| Anschluss | 4-polig USB Typ A - weiblich |
| Stecker (zweites Ende) | 4-polig USB Typ A - männlich |
| Produktzertifizierungen | USB / USB 2.0 |
General
| Type | USB-Verlängerungskabel |
| Cable length | 10 m |
Konnektivität
| Anschluss | 4-polig USB Typ A - weiblich |
| Stecker (zweites Ende) | 4-polig USB Typ A - männlich |
Verschiedenes
| Mark | USB / USB 2.0, Plug and Play |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
Everyone knows the problem, when a printer or other USB devices are further away from the PC, as actually possible. By the Digitus USB 2.0 activ extension cable, this problem will be solved in a simple way.Through the 10 meter cable, you can connect your faraway USB devices and thanks to 480Mbps you don´t notice any speed problems.
Deutsch
English