Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Videoadapter - DisplayPort / HDMI - 15 cm |
| Type | Adapter |
| Kabel | Videoadapter - DisplayPort / HDMI |
| Technologie | Doppelisolierung |
| American Wire Gauge (AWG) | 28 |
| Länge | 15 cm |
| Colour | Schwarz |
| Anschluss | DisplayPort - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | HDMI - weiblich |
| Produktzertifizierungen | DisplayPort 1.2 |
| Besonderheiten | Gepresst, Verriegelungsanschluss |
General
| Kabeltyp | Videoadapter |
| Unterstützte Schnittstellen | DisplayPort / HDMI |
| Technologie | Doppelisolierung |
| American Wire Gauge (AWG) | 28 |
| Produktzertifizierungen | DisplayPort 1.2 |
| Cable length | 0.15 m |
| Beschichteter Stecker | Nickel |
| Besonderheiten | Gepresst, Verriegelungsanschluss |
| Colour | Black |
Konnektivität
| Anschluss | 20-poliger DisplayPort - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 19-poliger HDMI Typ A - weiblich |
Verschiedenes
| Mark | CE |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069290 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069290 |
| eClass-7.1-ID | 27069290 |
| eClass-8.1-ID | 27069290 |
| eClass-9.1-ID | 27069290 |
| eClass-ID | 19039005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 84718000 |
This HD video and digital audio adapter/converter is ideally suited for connecting a notebook or computer with DP interface to an HDMI monitor, projector, LCD/TFT monitor, LED or plasma TV using an HDMI cable. A secure hold is ensured by the integrated latch on the DP connection. Just plug in and get started with Plug and Play. The gold-plated contacts ensure optimal HD signal transmission and increase the service life of the plugs.
Deutsch
English