Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS DS-55505 - Extender Set - KVM-/Audio-/USB-Extender - HDBaseT 2.0 |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | KVM-/Audio-/USB-Extender - USB |
| Form factor | Extern |
| Data transfer rate | 10.2 Gbps |
| Data Link Protocol | HDBaseT 2.0 |
| Maximaler Übertragungsbereich | 100 m |
| Power delivery | Wechselstrom 120/230 V |
General
| Type | Kabel-/Adapterset |
| CAT class | CAT 6a |
| Video / network interfaces | HDMI |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital; Digital / Display / Video; KVM |
| Cable length | 100 m |
| Video/AV and network connections | HDMI |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 85176200 |
With the DIGITUS® HDMI HDBaseT 2.0 KVM Extender Set, you can control your source device from up to 100 meters away over a single CAT6A/7/8 cable connection, with uncompressed 4K HDMI video content and access to up to 6 connected USB devices. This extender has been specifically designed for a smooth and straightforward setup. The HDBaseT 2.0 technology enables installation via a single cable, avoiding the hassle of running multiple cables. The typical use case would be a cross-room solution, for example, where the source device and display can be up to 100 meters apart. You can use up to 6 USB devices connected to the transmitter module from the receiver and of course enjoy video and audio content. A very simple KVM functionality in terms of installation and use. Instead of multiple cables, lay just one RJ45 network cable or use the existing network connections (point-to-point) with the HDMI HDBaseT 2.0 Extender from DIGITUS®.
Deutsch
English