Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - DisplayPort-Kabel - DisplayPort zu DisplayPort - 15 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Hybrid Kupfer/Kohlefaser |
| Besonderheiten | Active Optical Cable (AOC), Forward Error Correction (FEC), unterstützt 8K 60 Hz (7680 x 4320), Support von 4K 120 Hz, Dolby TrueHD-Unterstützung, Dolby DTS-HD Master Audio-Unterstützung, Druckknopf, Support von 3D-Video, 32,4 Gbps Datenrate, HDCP-kompati |
| Länge | 15 m |
| Anschluss | 20-poliger DisplayPort - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 20-poliger DisplayPort - männlich |
| Produktzertifizierungen | DisplayPort 1.4 |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | DisplayPort-Kabel |
| Technologie | Hybrid Kupfer/Kohlefaser |
| American Wire Gauge (AWG) | 24/28 |
| Beschichteter Stecker | Gold |
| Besonderheiten | Druckknopf, Active Optical Cable (AOC), Dolby DTS-HD Master Audio-Unterstützung, Dolby TrueHD-Unterstützung, Forward Error Correction (FEC), Support von 4K 120 Hz, unterstützt 8K 60 Hz (7680 x 4320), HDCP-kompatibel, Display Stream Compression 1.2 (DSC), |
| Cable length | 15 m |
| Außendurchmesser | 4.8 mm |
| Colour | Gold |
Konnektivität
| Anschluss | 20-poliger DisplayPort - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 20-poliger DisplayPort - männlich |
Verschiedenes
| Mark | CE |
Abmessungen & Gewicht (Transport)
| Transportbreite | 20 cm |
| Transporttiefe | 6 cm |
| Transporthöhe | 20 cm |
| Transportgewicht | 620 g |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85447000 |
This active DisplayPort AOC Hybrid Fiber Optic Cable is ideally suited for transferring uncompressed video and audio data with high bandwidth over longer distances. The hybrid construction, which uses copper and fiber optic cable, prevents electromagnetic interference. This ensures a loss-free transfer along the entire length of the cable with UHD resolution of up to 8K/60Hz and bandwidths of up to 32.4 Gbps. The use of fiber optic cable keeps the diameter of this active cable very low and gives it a very tight bending radius and low weight. It is ideal for use in homes, meeting rooms, and conference rooms as well as within buildings and these are just a few of the possible uses. The simple Plug and Play installation is user-friendly; just plug it in and immediately enjoy optimal image quality. It supports numerous standards such as DisplayPort 1.4, HDCP 2.2 and HDR. Some of the many audio features supported are DTS-HD Master Audio and Dolby TrueHD. Cutting edge chip technology makes it possible to transfer the full DisplayPort signal spectrum while also supporting uncompressed CED and EDID with very low latency.
Deutsch
English