Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Patch-Kabel - 2.5 m - Grau |
| Type | Cable |
| Technologie | S/FTP |
| Abschirmungsmaterial | Metallfolie mit Geflecht |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Leistungsmerkmale | Geschirmt, halogenfrei, ohne Haken, transparente gelbe Stecker, PoE+ Ready, Kupferleiter, minimiertes Near-End Crosstalk (NEXT), Knickschutz, Zugentlastung, Verriegelungsschutz |
| Länge | 2.5 m |
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
| Colour | Grau |
General
| Type | Kabel |
| CAT class | CAT 6a |
| Cable type (i.e. twisted pair, ...) | SFTP |
| Mark | IEC |
| Colour | Grau |
Technical specifications
| Application | Network |
| Cable length | 2,5 m |
| Materia classification | low-smoke;zero-halogen |
| Cable medium | Copper Wire |
| Connection 1 | RJ-45 |
| Connection 2 | RJ-45 |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444210 |
The DIGITUS® Category 6A Class EA patch cords are manufactured and tested to the ISO/IEC 11801 and DIN EN 50173 Category 6 A specifications. They will guarantee the installed cabling system is compliant with the ISO & EN channel specification requirements and will provide optimum performance levels of DIGITUS® Category 6A cabling. The performance is tested up to 500 MHz inclusive performance characteristics such as near end cross talk (NEXT). DIGITUS® patch cords are designed and produced to fulfill the highest requirements of various application areas in full volume. Each cable is fitted with a molded boot which comes with kink protection and strain relief. Furthermore the boot is equipped with a latch protection that prevents the latching lever against breaking. You can easily identify the Category 6A, because of the transparent yellow colored connector.
Deutsch
English