Main features
| Produktbeschreibung | ASSMANN - USB-Verlängerungskabel - USB zu USB - 1.8 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Doppelisolierung |
| Länge | 1.8 m |
| Anschluss | 4-polig USB Typ A - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 4-polig USB Typ A - weiblich |
| Produktzertifizierungen | USB / USB 2.0 |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Kabel |
| Universal interfaces | USB 2.0 |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital; Extension Cable |
| Cable length | 1,8 m |
| Amount of pins in plug | 4-pole |
| Cable medium | Copper Wire |
| Connection 1 | USB A |
| Connection 2 | USB A |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
For extending USB cables or devices (with USB A plug). Transfer rate up to 480 Mbps (high-speed).
Deutsch
English