Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Patch-Kabel - 10 m - Grau |
| Type | Cable |
| Technologie | U/FTP |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Leistungsmerkmale | Halogenfrei, geformt, ohne Haken, Slim, schwer entflammbar, abgeschirmte Anschlüsse, Zugentlastung, minimiertes Near-End Crosstalk (NEXT), Längenanzeige, Knickschutz, Verriegelungsschutz, Kupferleiter |
| Länge | 10 m |
| Diameter | 3.65 mm |
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
| Colour | Grau |
General
| Typ des Netzwerkkabels | Patch-Kabel - CAT 6a |
| Technologie | U/FTP |
| Kabelmantelmaterial | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 28/7 |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Paare pro Kabel | 4 Zweidrahtleitungen |
| Leistungsmerkmale | Halogenfrei, geformt, ohne Haken, Slim, schwer entflammbar, abgeschirmte Anschlüsse, Zugentlastung, minimiertes Near-End Crosstalk (NEXT), Längenanzeige, Knickschutz, Verriegelungsschutz, Kupferleiter |
| Länge | 10 m |
| Diameter | 3.65 mm |
| Weight | 270 g |
| Colour | Gray |
Konnektivität
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
Verschiedenes
| Mark | IEC |
Abmessungen & Gewicht (Transport)
| Transportbreite | 23 cm |
| Transporttiefe | 32 cm |
| Transporthöhe | 2.6 cm |
| Transportgewicht | 280 g |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444210 |
DIGITUS® slim patch cords are characterised by their small outer diameter and flexible sheath. Slim design enables versatile use in your network. Moreover, the DIGITUS® Category 6A Class EA patch cords are manufactured and tested to the ISO/IEC 11801 and DIN EN 50173 Category 6 A specifications. They will guarantee the installed cabling system is compliant with the ISO & EN channel specification requirements and will provide optimum performance levels of DIGITUS® Category 6A cabling. The performance is tested up to 500 MHz inclusive performance characteristics such as near end cross talk (NEXT). DIGITUS® patch cords are designed and produced to fulfill the highest requirements of various application areas in full volume. Each cable is fitted with a molded boot which comes with kink protection and strain relief. Furthermore the boot is equipped with a latch protection that prevents the latching lever against breaking. You can easily identify the Category 6A, because of the transparent yellow colored connector.
Deutsch
English