Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Adapterkabel - HDMI / USB 3.1 - 1.8 m |
| Type | Adapter |
| Kabel | Adapterkabel - HDMI / USB 3.1 |
| Max. Ausgabeauflösung | 3840 x 2160 - 30 Hz |
| Länge | 1.8 m |
| Colour | Schwarz |
| Anschluss | 24 pin USB-C - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | HDMI - männlich |
| Produktzertifizierungen | USB 3.1 Gen 1 |
| Besonderheiten | 4K Unterstützung, unterstützt 21:9 Kinoformat |
General
| Type | Adapter |
| Universal interfaces | USB Typ C |
| Mark | CE |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital; Digital / Display / Video; Video / Analog |
| Cable length | 1,8 m |
| Amount of pins in plug | 24-pole |
| Schnittstellen / Stecker | USB Typ C |
| Video/AV and network connections | HDMI |
| Connection 1 | USB Typ-C |
| Connection 2 | HDMI Typ A Standard |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069290 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069290 |
| eClass-7.1-ID | 27069290 |
| eClass-8.1-ID | 27069290 |
| eClass-9.1-ID | 27069290 |
| eClass-ID | 19039005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 84718000 |
The USB-C to HDMI adapter cable from DIGITUS® allows you to connect a monitor, projector or TV to the USB-C port on your notebook or tablet. No additional adapters are required. Depending on the source device, this cable supports resolutions of up to 4K / 30 Hz incl. 3D and ARC support. Data transfer rates of up to 5 Gbps and USB 3.1 features are also supported by this cable. Save yourself additional adapters or converters and use the DIGITUS® USB-C to HDMI adapter cable.
Deutsch
English