Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional Bulkkabel - 500 m - RAL 1016, Gelb |
| Type | Installation Cable |
| Technologie | SFTP-Kabel |
| Abschirmungsmaterial | Aluminiumfolie mit Flechte |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Leistungsmerkmale | Halogenfrei, robust, freiliegender nicht vorgespanntes Kupfer, schwer entflammbar, Freiliegende Kupferleitung |
| Länge | 500 m |
| Colour | RAL 1016, Gelb |
General
| Type | Verlegekabel |
| CAT class | CAT 8 |
| Cable type (i.e. twisted pair, ...) | SFTP |
| Network standards | Power over Ethernet |
| Mark | IEC |
| Colour | Grün |
| RAL colour code | RAL 1016 |
Technical specifications
| Application | Network |
| Cable length | 500 m |
| Volume resistivity | 2.4 Ohm |
| Materia classification | halogen-free |
| Connection 1 | Nein |
| Connection 2 | Nein |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060105 |
| eClass-11.1-ID | 27060105 |
| eClass-6.2-ID | 27062005 |
| eClass-7.1-ID | 27062005 |
| eClass-8.1-ID | 27062005 |
| eClass-9.1-ID | 27062005 |
| eClass-ID | 27062005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121641 |
| custom tariff number | 85444920 |
The Digitus Cat 8.2 S/FTP installation cable is designed for use in structured data centers and building cabling in accordance with ISO/IEC 11801, DIN EN 50288-12-1, DIN EN 50173, IEC 60332-3-24. The cable is ideal for the transmission of analog and digital data and supports POE. The shield structure consists of individually shielded pairs with a tinned copper braid, which ensures excellent shielding and electrical values.
Deutsch
English