Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - USB-Verlängerungskabel - USB Typ A zu USB Typ A - 20 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Dreifachisolierung |
| Besonderheiten | Aktives Kabel (Signal-Regeneration), LED-Statusanzeige |
| Länge | 20 m |
| Anschluss | 9-poliger USB Typ A - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 9-poliger USB Typ A - weiblich |
| Produktzertifizierungen | USB 3.0 |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Kabel |
| Universal interfaces | USB 3.0 |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital; Extension Cable |
| Cable length | 20 m |
| Amount of pins in plug | 9-pole |
| Connection 1 | USB A |
| Connection 2 | USB A |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
In addition, connect more distant USB 3.0 devices using this active extension cable. Benefit from stable connections and avoid power losses even at greater distances using the integrated signal amplifier. The integrated LED function indicator signals the status of the signal amplifier. Connect your USB 3.0 devices such as printers or scanners to your PC or laptop even over greater distances. The integrated electronics ensures smooth data transfer without loss at all times. With the active USB 3.0 extension cable series, DIGITUS® offers solutions from 10 to 20 m in length. No more connection problems when using longer USB cable connections!
Deutsch
English