Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Slim - Patch-Kabel - 1 m - Grau |
| Type | Cable |
| Technologie | UTP-Kabel |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Leistungsmerkmale | Halogenfrei, geformt, ohne Haken, Slim, schwer entflammbar, Knickschutzmanschette, Zugentlastung, Längenanzeige, Kupferleiter, Biegeradius 4D |
| Länge | 1 m |
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
| Colour | Grau |
| Ausschlussklausel für Bildfarbe | Das dargestellte Bild des Produkts kann eine andere Farbe aufweisen |
General
| Typ des Netzwerkkabels | Patch-Kabel - CAT 6 |
| Technologie | UTP-Kabel |
| Kabelmantelmaterial | Low Smoke Zero Halogen (LSZH)/PVC |
| American Wire Gauge (AWG) | 28/7 |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Paare pro Kabel | 4 Zweidrahtleitungen |
| Leistungsmerkmale | Halogenfrei, geformt, ohne Haken, Slim, schwer entflammbar, Knickschutzmanschette, Zugentlastung, Längenanzeige, Kupferleiter, Biegeradius 4D |
| Länge | 1 m |
| Colour | Gray |
| Ausschlussklausel für Bildfarbe | Das dargestellte Bild des Produkts kann eine andere Farbe aufweisen |
Konnektivität
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
Verschiedenes
| Mark | IEC |
Abmessungen & Gewicht (Transport)
| Transportbreite | 16 cm |
| Transporttiefe | 17 cm |
| Transporthöhe | 1 cm |
| Transportgewicht | 30 g |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444210 |
DIGITUS® slim patch cords are characterised by their small outer diameter and flexible sheath. Slim design enables versatile use in your network. Moreover, DIGITUS® slim patch cords are manufactured according to ISO/IEC 11801 and DIN EN 50173 CAT 6 standards. They guarantee that the cable installation complies with the ISO & EN channel specification and provide excellent performance in DIGITUS® CAT 6 cabling. Performance was tested up to 250 MHz, including performance characteristics such as near-end crosstalk (NEXT). DIGITUS® patch cords were specifically designed to fully meet all requirements in various application areas. Each cable is equipped with a moulded anti-kink sleeve with strain relief. In addition, the sleeve has a locking lever protection, which prevents kinking of the cables and breaking-off of the locking lever from the connector. Category 6 is simply identified by the red coloured connectors.
Deutsch
English