Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Slim - Patch-Kabel - 2 m - Grau |
| Type | Cable |
| Technologie | UTP-Kabel |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Leistungsmerkmale | Halogenfrei, geformt, ohne Haken, Slim, schwer entflammbar, Knickschutzmanschette, Zugentlastung, Längenanzeige, Kupferleiter, Biegeradius 4D |
| Länge | 2 m |
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
| Colour | Grau |
| Ausschlussklausel für Bildfarbe | Das dargestellte Bild des Produkts kann eine andere Farbe aufweisen |
General
| Type | Kabel |
| CAT class | CAT 6 |
| Cable type (i.e. twisted pair, ...) | UTP |
| Network standards | Ethernet; WLAN; xDSL |
| Mark | IEC |
| Colour | Grau |
Technical specifications
| Application | Network |
| Cable length | 2 m |
| Materia classification | low-smoke;zero-halogen |
| Cable medium | Copper Wire |
| Connection 1 | RJ-45 |
| Connection 2 | RJ-45 |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444210 |
DIGITUS® slim patch cords are characterised by their small outer diameter and flexible sheath. Slim design enables versatile use in your network. Moreover, DIGITUS® slim patch cords are manufactured according to ISO/IEC 11801 and DIN EN 50173 CAT 6 standards. They guarantee that the cable installation complies with the ISO & EN channel specification and provide excellent performance in DIGITUS® CAT 6 cabling. Performance was tested up to 250 MHz, including performance characteristics such as near-end crosstalk (NEXT). DIGITUS® patch cords were specifically designed to fully meet all requirements in various application areas. Each cable is equipped with a moulded anti-kink sleeve with strain relief. In addition, the sleeve has a locking lever protection, which prevents kinking of the cables and breaking-off of the locking lever from the connector. Category 6 is simply identified by the red coloured connectors.
Deutsch
English