Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - USB Typ-C-Verlängerungskabel - 24 pin USB-C zu 24 pin USB-C - 1.5 m |
| Type | Cable |
| Besonderheiten | USB Power Delivery (3A, 15W) |
| Länge | 1.5 m |
| Anschluss | 24 pin USB-C - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 24 pin USB-C - weiblich |
| Bewertete Spannung | 5 V |
| Bewertete Stromstärke | 3 A |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Kabel |
| Universal interfaces | USB 2.0; USB Typ C |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital; Extension Cable |
| Cable length | 1,5 m |
| Amount of pins in plug | 24-pole |
| Video/AV and network connections | USB Type-C |
| Connection 1 | USB C |
| Connection 2 | USB C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
This USB Type-C extension cable allows you to extend the usage distance of the Type-C interface on your notebook, tablet, smartphone or docking station.
Deutsch
English