Main features
| Product model | DES 1024D |
| Produktbeschreibung | D-Link DES 1024D - Switch - 24 Anschlüsse |
| Product line | D-Link DES |
| Type | Switch |
| Gerätetyp | Switch - 24 Anschlüsse |
| Untertyp | Fast Ethernet |
| Ports | 24 x 10/100 |
| Größe der MAC-Adresstabelle | 8000 Einträge |
| Leistungsmerkmale | Flusskontrolle, Abtastautomatik pro Gerät |
| Produktzertifizierungen | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.3x |
| Power delivery | Wechselstrom 100/240 V (50/60 Hz) |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 28 cm x 18 cm x 4.4 cm |
| Weight | 1.9 kg |
| Localisation | Kontinentaleuropa |
General
| Product line | D-Link DES |
| Model designation | DES 1024D |
| Type | Switch |
| Other features (i.e. waterproof, volume control, ...) | Unmanaged |
| Build type (external/internal) | Rack module |
| Number of pieces | 24er |
Interfaces / Connectivity
| Amount of ports | 24-Port |
| Transmission mode | Voll-Duplex |
Network
| Network standards | Ethernet |
| Network ports | RJ-45 |
Technical specifications
| Medium | Fiber Optic |
| Transmission rate | 0,1 Gbps |
| Additional nework or telephone functions | MDI Port Detection |
| Operating systems | Windows NT 3.x/4.x |
| Rack height units | 1 U |
Measurements / weight
| Abmessungen | 280 x 44 x 125,8 mm |
Classification
| eClass-10.1-ID | 19170130 |
| eClass-11.1-ID | 19170130 |
| eClass-6.2-ID | 19170106 |
| eClass-7.1-ID | 19170106 |
| eClass-8.1-ID | 19170106 |
| eClass-9.1-ID | 19170106 |
| eClass-ID | 19030117 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43222612 |
| custom tariff number | 85176200 |
D-Link DES 1024D - Switch - Fiber Optic 0.1 Gbps - Amount of ports: 1 U - Rack module - Full duplex - Ethernet - RJ-45 - Unmanaged - MDI Port Detection - Windows NT 3.x/4.x
Deutsch
English