Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional Bulkkabel - 305 m - Grau |
| Type | Cable |
| Technologie | UTP-Kabel |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Länge | 305 m |
| Colour | Grau |
General
| Type | Kabel |
| CAT class | CAT 5e |
| Cable type (i.e. twisted pair, ...) | UTP |
| Network standards | Power over Ethernet |
| Mark | IEC |
| Colour | Grau |
Technical specifications
| Application | Network |
| Cable length | 305 m |
| Volume resistivity | 15 Ohm |
| Cable medium | Copper Wire |
| Connection 1 | Nein |
| Connection 2 | Nein |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444210 |
The raw patch cords are manufactured and tested acc. to the ISO/IEC 11801 and DIN EN 50173 specifications. They will guarantee that the installed cabling system is compliant with the ISO & EN channel specification requirements and therefore provide optimum performance levels for your cablings.The raw patch cords are suitable for the direct assembly of RJ45 connector in order to produce patch cords.
Deutsch
English