Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional HDMI KVM Extender over IP, Set - KVM-/Audio-Extender - 100Mb LAN |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | KVM-/Audio-Extender - USB |
| Form factor | Extern |
| Data Link Protocol | 100Mb LAN |
| Maximaler Übertragungsbereich | 120 m |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 9 cm x 11 cm x 2.6 cm |
General
| Type | Kabel-/Adapterset |
| CAT class | CAT 5 |
| Cable type (i.e. twisted pair, ...) | STP; UTP |
| Video / network interfaces | HDMI |
| Network standards | Ethernet |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video; KVM; Network |
| Cable length | 120 m |
| Video/AV and network connections | HDMI |
Measurements / weight
| Abmessungen | 110 x 90 x 26 mm |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 85176200 |
The Digitus HDMI KVM Extender Set consists of a transmitter unit (local location) and a receiver unit (remote location). The HDMI signal can be extended to a maximum distance of 120 m via a network cable (CAT 6, 5e, 5). The HDMI signal can also be extended to an unlimited distance via the existing network infrastructure (via IP connection). The highest supported video resolution is 1080p / 60 Hz. It also allows convenient access to a computer (mouse & keyboard) via the USB ports on the receiver unit. It is perfect for industrial, commercial and public applications.
Deutsch
English