Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Videokabel - 2 m |
| Type | Adapter |
| Technologie | Doppelisolierung |
| Besonderheiten | Geformt, Daumenschrauben, Leiterkabel mit Kupferkern |
| Länge | 2 m |
| Anschluss | DisplayPort - Stecker |
| Stecker (zweites Ende) | DVI-D - Stecker - eingerastet |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Adapter |
| Video / network interfaces | DisplayPort; DVI |
| Mark | CE |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video |
| Cable length | 2 m |
| Cable medium | Copper Wire |
| Video/AV and network connections | DVI |
Measurements / weight
| Abmessungen | 60 x 200 x 20 mm |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069290 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069290 |
| eClass-7.1-ID | 27069290 |
| eClass-8.1-ID | 27069290 |
| eClass-9.1-ID | 27069290 |
| eClass-ID | 19039005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
This HD cable converts digital DisplayPort signals into DVI signals. It is ideal for connecting devices with a DisplayPort interface to an HD-capable TV, projector or monitor with a DVI interface. The gold-plated contact surfaces and double shielding ensure loss-free data transmission.
Deutsch
English