Main features
| Product model | Professional |
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional Patch-Kabel - 10 m - grün |
| Type | Cable |
| Technologie | UTP-Kabel |
| Verdrahtungsschema | T568B |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Leistungsmerkmale | Halogenfrei, geformt, ohne Haken, PoE+ Ready, Zugentlastung, minimiertes Near-End Crosstalk (NEXT), Längenanzeige, Knickschutz, Verriegelungsschutz, Polybeutel-Verpackung |
| Länge | 10 m |
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
| Colour | Grün |
| Ausschlussklausel für Bildfarbe | Das dargestellte Bild des Produkts kann eine andere Farbe aufweisen |
General
| Typ des Netzwerkkabels | Patch-Kabel - CAT 6 - IEEE 802.3 |
| Technologie | UTP-Kabel |
| Verdrahtungsschema | T568B |
| Kabelmantelmaterial | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 26/7 |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Paare pro Kabel | 4 Zweidrahtleitungen |
| Beschichteter Stecker | Gold |
| Leistungsmerkmale | Halogenfrei, geformt, ohne Haken, PoE+ Ready, Zugentlastung, minimiertes Near-End Crosstalk (NEXT), Längenanzeige, Knickschutz, Verriegelungsschutz, Polybeutel-Verpackung |
| Länge | 10 m |
| Colour | Green |
| Ausschlussklausel für Bildfarbe | Das dargestellte Bild des Produkts kann eine andere Farbe aufweisen |
Konnektivität
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
Verschiedenes
| Mark | IEC |
Umgebungsbedingungen
| Min Betriebstemperatur | -20 °C |
| Max. Betriebstemperatur | 60 °C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444210 |
The DIGITUS® Category 6 Class E patch cords are manufactured and tested to the ISO/IEC 11801 and DIN EN 50173 Category 6 specifications. They will guarantee the installed cabling system is compliant with the ISO & EN channel specification requirements and will provide optimum performance levels of DIGITUS® Category 6 cabling. The performance is tested up to 250 MHz inclusive performance characteristics such as near end cross talk (NEXT). DIGITUS® patch cords are designed and produced to fulfill the highest requirements of various application areas in full volume. Each cable is fitted with a molded boot which comes with kink protection and strain relief. Furthermore the boot is equipped with a latch protection that prevents the latching lever against breaking. You can easily identify the Category 6, because of the transparent red colored connector.
Deutsch
English