Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Bulkkabel - 100 m - Hellblau |
| Type | Installation Cable |
| Technologie | Foiled Unshielded Twisted Pair (F/UTP) |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Länge | 100 m |
| Colour | Hellblau |
General
| Typ des Netzwerkkabels | Bulkkabel - CAT 6a |
| Technologie | Foiled Unshielded Twisted Pair (F/UTP) |
| Kabelmantelmaterial | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 23/1 |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Paare pro Kabel | 4 Zweidrahtleitungen |
| Cable length | 100 m |
| Colour | Blue |
Verschiedenes
| Mark | IEC |
Herstellergarantie
| Service und Support | 25 Jahre Garantie |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060105 |
| eClass-11.1-ID | 27060105 |
| eClass-6.2-ID | 27062005 |
| eClass-7.1-ID | 27062005 |
| eClass-8.1-ID | 27062005 |
| eClass-9.1-ID | 27062005 |
| eClass-ID | 27062005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121641 |
| custom tariff number | 85444210 |
The Digitus® Cat.6A U/FTP installation cable is characterized by the following cable construction 4x2x AWG23/1 and reaches a transmission frequency up to 500 MHz. The halogen free cable jacket is conform to the standard IEC 60332-1, FRNC-B, LSZH-1 and CPR Euro class Eca. The cable is suitable for building structured cabling in the secondary and tertiary area. Compliant with the following standards ISO/IEC 11801, DIN EN 50173, DIN EN 50288-10-1.
Deutsch
English