Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Bulkkabel - 1000 m - orange |
| Type | Installation Cable |
| Technologie | Paare in Metallfolie (PiMf) |
| Länge | 1000 m |
| Colour | Orange |
General
| Typ des Netzwerkkabels | Bulkkabel - CAT 7 |
| Technologie | Paare in Metallfolie (PiMf) |
| Kabelmantelmaterial | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 23/1 |
| Cable length | 1000 m |
| Colour | Orange |
Verschiedenes
| Mark | IEC |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060105 |
| eClass-11.1-ID | 27060105 |
| eClass-6.2-ID | 27062005 |
| eClass-7.1-ID | 27062005 |
| eClass-8.1-ID | 27062005 |
| eClass-9.1-ID | 27062005 |
| eClass-ID | 27062005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121641 |
| custom tariff number | 85444290 |
The Digitus Cat 7 installation cable is designed for use in structured data centers and building cabling in accordance with ISO/IEC 11801, DIN EN 50288-4-1, DIN EN 50173, IEC 61156-7, EN 50288-9-1. The cable is ideal for the transmission of analog and digital data and supports PoE, PoE+, 4PPoE (IEEE 802.3af;3at;3bt). The shield structure consists of individually shielded pairs with a tinned copper braid, which ensures excellent shielding and electrical values.
Deutsch
English