Main features
| Product model | Professional Installation Cable |
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional Installation Cable - Bulkkabel - 305 m - Hellblau, RAL 5012 |
| Type | Installation Cable |
| Technologie | UTP-Kabel |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Leistungsmerkmale | Halogenfrei, Riser |
| Länge | 305 m |
| Colour | Hellblau, RAL 5012 |
General
| Typ des Netzwerkkabels | Bulkkabel - CAT 6a - IEEE 802.5/IEEE 802.3 |
| Technologie | UTP-Kabel |
| Kabelmantelmaterial | Low Smoke Zero Halogen (LSZH)/schwer entflammbares, halogenfreies PVC (FRNC) |
| American Wire Gauge (AWG) | 23/1 |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Paare pro Kabel | 4 Zweidrahtleitungen |
| Leistungsmerkmale | Halogenfrei, Riser |
| Länge | 305 m |
| Colour | Blue |
Verschiedenes
| Mark | IEC |
Umgebungsbedingungen
| Min Betriebstemperatur | -20 °C |
| Max. Betriebstemperatur | 75 °C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060105 |
| eClass-11.1-ID | 27060105 |
| eClass-6.2-ID | 27062005 |
| eClass-7.1-ID | 27062005 |
| eClass-8.1-ID | 27062005 |
| eClass-9.1-ID | 27062005 |
| eClass-ID | 27062005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121641 |
| custom tariff number | 85444290 |
The Digitus® Cat.6A U/UTP installation cable is characterized by the following cable construction 4x2x AWG23/1 and reaches a transmission frequency up to 500 MHz. The halogen free cable jacket is conform to the standard IEC 60332-1, FRNC-B, LSZH-1 and CPR Euro class Eca. The cable is suitable for building structured cabling in the secondary and tertiary area. Compliant with the following standards ISO/IEC 11801, DIN EN 50173, DIN EN 50288-11-1.
Deutsch
English