Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional Patch-Kabel - 1 m - Schwarz |
| Type | Cable |
| Technologie | UTP-Kabel |
| Verdrahtungsschema | T568B |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Leistungsmerkmale | Geschirmt, ohne Haken, Stecker mit Arretierung, Zugentlastung |
| Länge | 1 m |
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
| Colour | Schwarz |
General
| Typ des Netzwerkkabels | Patch-Kabel - CAT 5e |
| Technologie | UTP-Kabel |
| Verdrahtungsschema | T568B |
| Kabelmantelmaterial | PVC |
| American Wire Gauge (AWG) | 26/7 |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Paare pro Kabel | 4 Zweidrahtleitungen |
| Beschichteter Stecker | Gold |
| Leistungsmerkmale | Geschirmt, ohne Haken, Stecker mit Arretierung, Zugentlastung |
| Cable length | 1 m |
| Colour | Black |
Konnektivität
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
Verschiedenes
| Mark | ISO/IEC 11801, EN 50288-5-1 - bis zu 100 MHz |
Umgebungsbedingungen
| Min Betriebstemperatur | -20 °C |
| Max. Betriebstemperatur | 60 °C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444210 |
The new DIGITUS® Patch Cords series is back with a reworked plug on the market. The bend protection sleeve with latch protection prevents snagging the cable and also protects the latching lever before break. The connector can be different in color depending on the category: A blue plug for CAT5e, a red plug for CAT6 and a yellow plug for CAT6A. We also offer a variety of different colors and lengths to meet all demands. For more information, please see our Patch Cord brochure!
Deutsch
English