Main features
| Product model | Professional |
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional Bulkkabel - 100 m - Schwarz, RAL 9005 |
| Type | Installation Cable |
| Technologie | SFTP, PiMF |
| Abschirmungsmaterial | Aluminiumfolie mit mit verzinntem Kupfergeflecht |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Leistungsmerkmale | Im Freien, robust |
| Länge | 100 m |
| Colour | Schwarz, RAL 9005 |
General
| Typ des Netzwerkkabels | Bulkkabel - CAT 7 |
| Technologie | SFTP, PiMF |
| Abschirmungsmaterial | Aluminiumfolie mit mit verzinntem Kupfergeflecht |
| Kabelmantelmaterial | Polyethylen |
| American Wire Gauge (AWG) | 23/1 |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Paare pro Kabel | 4 Zweidrahtleitungen |
| Impedance | 100 Ohm |
| Leistungsmerkmale | Im Freien, robust |
| Länge | 100 m |
| Colour | Black; Violet |
Verschiedenes
| Mark | IEC |
Umgebungsbedingungen
| Min Betriebstemperatur | -50 °C |
| Max. Betriebstemperatur | 60 °C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060105 |
| eClass-11.1-ID | 27060105 |
| eClass-6.2-ID | 27062005 |
| eClass-7.1-ID | 27062005 |
| eClass-8.1-ID | 27062005 |
| eClass-9.1-ID | 27062005 |
| eClass-ID | 27062005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121641 |
| custom tariff number | 85444210 |
The Digitus® Professional Cat.7 S/FTP underground cable is characterized by the following cable structure 4x2x AWG23/1 and achieves a transmission frequency of up to 1200 MHz. The cable has a PE outer sheath and a halogen-free inner sheath and conforms to the IEC 60332-1, FRNC-B, LSZH-1 and BauPVO Euroclass Eca standards. The cable is suitable for installations in dry or damp rooms, outdoors or in the ground. Conforms to the standards ISO/IEC 11801, DIN EN 50173, DIN EN 50288-4-1.
Deutsch
English