Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional Bulkkabel - 305 m - weiß, RAL 9003 |
| Type | Installation Cable |
| Technologie | SFTP-Kabel |
| Abschirmungsmaterial | Aluminiumfolie mit mit verzinntem Kupfergeflecht |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Leistungsmerkmale | Halogenfrei, robust, PoE-fähig, CPR-Zertifikat |
| Länge | 305 m |
| Colour | Weiß, RAL 9003 |
General
| Type | Verlegekabel |
| CAT class | CAT 7 cable / RJ45 plug |
| Cable type (i.e. twisted pair, ...) | SFTP |
| Video / network interfaces | RJ-45 |
| Network standards | Ethernet; Power over Ethernet |
| Mark | IEC |
| Colour | Weiß |
| RAL colour code | RAL 9003 |
Technical specifications
| Application | Network |
| Cable length | 305 m |
| Volume resistivity | 95 Ohm |
| Materia classification | low-smoke;zero-halogen |
| Connection 1 | Nein |
| Connection 2 | Nein |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060105 |
| eClass-11.1-ID | 27060105 |
| eClass-6.2-ID | 27062005 |
| eClass-7.1-ID | 27062005 |
| eClass-8.1-ID | 27062005 |
| eClass-9.1-ID | 27062005 |
| eClass-ID | 27062005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121641 |
| custom tariff number | 85441190 |
The Digitus® Cat.7 S/FTP installation cable is designed for use in structured data center & building cabling in accordance with ISO/IEC 11801, DIN EN 50173, IEC 61156-7, EN 50288-9-1. Ideally suited for the transmission of analog and digital data, audio, video, signal transmission, 10 Gbit Ethernet, POE and POE+. The shield structure consists of individually shielded pairs with a tinned copper braid, which ensures excellent shielding and electrical values.
Deutsch
English