Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - DisplayPort-Kabel - 24 pin USB-C zu DisplayPort - 2 m |
| Type | Adapter |
| Besonderheiten | 4K Unterstützung, maximale Auflösung 4096 x 2160 bei 60 Hz |
| Länge | 2 m |
| Anschluss | 24 pin USB-C - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 20-poliger DisplayPort - männlich |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Adapter |
| Universal interfaces | USB Typ C |
| Mark | CE |
| Colour | Gold |
Technical specifications
| Application | Digital |
| Cable length | 2 m |
| Amount of pins in plug | 24-pole |
| Video/AV and network connections | USB Type-C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069290 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069290 |
| eClass-7.1-ID | 27069290 |
| eClass-8.1-ID | 27069290 |
| eClass-9.1-ID | 27069290 |
| eClass-ID | 19039005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
The USB Type-C 4K DP adapter/converter cable enables the direct connection of a TV, monitor or projector to a USB-C device. The adapter/converter cable is a must-have accessory, whether you are connecting your notebook to a TV at home or using a DisplayPort projector for presentations at work.
Deutsch
English