Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - USB Typ-C-Kabel - USB zu 24 pin USB-C - 1.8 m |
| Type | Cable |
| Besonderheiten | Unterstützt Stromversorgung, Synchronisieren und Laden |
| Länge | 1.8 m |
| Anschluss | 4-polig USB Typ A - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 24 pin USB-C - männlich |
| Bewertete Stromstärke | 3 A |
| Produktzertifizierungen | USB / USB 2.0 |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Kabel |
| Universal interfaces | USB Typ C |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital |
| Cable length | 1,8 m |
| Amount of pins in plug | 24-pole |
| Video/AV and network connections | USB Type-A; USB Type-C |
| Connection 1 | 2 x USB A |
| Connection 2 | USB C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
For connecting external USB devices (with C socket, e.g. PC, tablet or smartphone) to the USB host (e.g. PC, notebook). Data transfer rate up to 480 Mbps (high-speed).
Deutsch
English