Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS DN-3027 - Netzwerkadapter - USB-C - Gigabit Ethernet + USB-C |
| Type | Adapter |
| Gerätetyp | Netzwerkadapter |
| Form factor | Extern |
| Schnittstellentyp (Bustyp) | USB-C |
| Ports | Gigabit Ethernet + USB-C |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 4.1 cm x 4.1 cm x 1.5 cm |
| Weight | 23 g |
| Verdrahtungstyp | Ethernet 10Base-T, Ethernet 100Base-TX, Ethernet 1000Base-T |
| Data Link Protocol | 10Mb LAN, 100Mb LAN, 1GbE |
| Data transfer rate | 1 Gbps |
| Produktzertifizierungen | Power Delivery 2.0 |
General
| Type | Adapter |
| Universal interfaces | USB Typ C |
| Transmission mode | duplex |
| Network standards | Ethernet |
| Other | Gender-Change |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital; Network |
| Cable length | 0,235 m |
| Schnittstellen / Stecker | USB Typ C |
| Video/AV and network connections | USB Type-C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069290 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069290 |
| eClass-7.1-ID | 27069290 |
| eClass-8.1-ID | 27069290 |
| eClass-9.1-ID | 27069290 |
| eClass-ID | 19039005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 84718000 |
The USB Type-C Gigabit Ethernet adapter allows you to extend your laptop to a network connection and reach speeds of up to 1000 Mbps. No need to install drivers with a CD - thanks to the virtual drive, you can just plug it in and get started. Power is also supplied via a USB-C port with Power Delivery (PD) 2.0, which also charges the connected device. The adapter is compatible with Windows, macOS, Google Chrome and all other systems that are compatible with USB-C. The adapter is an ideal travel companion thanks to its compact dimensions.
Deutsch
English