Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - DisplayPort-Kabel - DisplayPort zu DisplayPort - 5 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Doppelisolierung |
| Besonderheiten | 8K Unterstützung, HDCP-kompatibel, DPCP-konform, abschließbarer Anschluss |
| Länge | 5 m |
| Anschluss | 20-poliger DisplayPort - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 20-poliger DisplayPort - männlich |
| Produktzertifizierungen | DisplayPort 1.4 |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Kabel |
| Colour | Schwarz |
| Number of pieces | 25er |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video |
| Cable length | 5 m |
| Video/AV and network connections | DisplayPort |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
With this cable standard, this DisplayPort cable supports all of today's requirements - from the playback of high-resolution UHD 8K content through 8-channel audio transmission to the support of HDCP and DPCP encryptions. Mirror your laptop desktop on a large monitor or extend your desktop with another DisplayPort display. This high-quality cable allows rapid data transfer without jerking, even in demanding graphics applications or games. Gold-plated contacts and double shielding of the cable ensure maximum conductivity and trouble-free transmission.
Deutsch
English