Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - USB-Verlängerungskabel - USB Typ A zu USB Typ A - 10 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Dreifachisolierung |
| Besonderheiten | Aktives Kabel (Signal-Regeneration), LED-Statusanzeige |
| Länge | 10 m |
| Anschluss | 9-poliger USB Typ A - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 9-poliger USB Typ A - weiblich |
| Produktzertifizierungen | USB 3.0 |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Kabel |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital; Extension Cable |
| Cable length | 10 m |
| Video/AV and network connections | USB Type-A |
| Connection 1 | USB A |
| Connection 2 | USB A |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
Connect even distant USB 3.0 devices with this active extension cable. Benefit from stable connections and avoid power loss even over longer distances thanks to the integrated signal amplifier. The integrated LED function indicator signals the status of the signal amplifier. Connect your USB 3.0 devices such as printers or scanners to your PC or notebook, even over longer distances. The integrated electronics ensure smooth data transmission at all times without any losses. With the active USB 3.0 extension cable series, DIGITUS® offers solutions from 10 to 20 m in length. No more connection problems with longer USB cable connections!
Deutsch
English