Main features
| Produktbeschreibung | ASSMANN Adapterkabel - DisplayPort / HDMI - 1 m |
| Type | Adapter |
| Kabel | Adapterkabel - DisplayPort / HDMI |
| Technologie | Dreifachisolierung |
| American Wire Gauge (AWG) | 28 |
| Länge | 1 m |
| Colour | Schwarz |
| Anschluss | DisplayPort - männlich - Verriegelung |
| Stecker (zweites Ende) | HDMI - männlich |
| Produktzertifizierungen | DisplayPort 1.2 |
| Besonderheiten | Geformt, 4K Unterstützung, Druckknopf |
General
| Type | Adapter |
| Video / network interfaces | DisplayPort; HDMI |
| Mark | CE |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video |
| Cable length | 1 m |
| Cable medium | Copper Wire |
| Video/AV and network connections | DisplayPort; HDMI |
Measurements / weight
| Abmessungen | 240 x 48 x 160 mm |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069290 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069290 |
| eClass-7.1-ID | 27069290 |
| eClass-8.1-ID | 27069290 |
| eClass-9.1-ID | 27069290 |
| eClass-ID | 19039005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
This high performance HD digital audio and video cable for example is used to connect a PC or notebook with DisplayPort interface to a monitor with HDMI interface.
Deutsch
English