Main features
| Produktbeschreibung | ASSMANN - USB Typ-C-Kabel - 24 pin USB-C zu USB Type B - 1.8 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Doppelisolierung |
| Besonderheiten | Geformt, umkehrbarer Adapter, Poly-Beutel Verpackung, 5 Gbps Datenrate |
| Länge | 1.8 m |
| Anschluss | 24 pin USB-C - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 9 pin USB Type B - männlich |
| Bewertete Stromstärke | 3 A |
| Produktzertifizierungen | USB 3.0 |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Kabel |
| Universal interfaces | USB Typ C |
| Mark | CE |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital |
| Cable length | 1,8 m |
| Amount of pins in plug | 24-pole |
| Cable medium | Copper Wire |
| Video/AV and network connections | USB Type-C |
| Connection 1 | USB C |
| Connection 2 | USB B |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
For connecting external USB 3.0 end devices (with B socket, e.g. external hard disk enclosures, scanners or printers) to the USB host (e.g. PC, notebook or USB hub). Transfer rate up to 5 Gbps (super speed).
Deutsch
English