Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional 10GBase Direktanschlusskabel - 50 cm |
| Type | Cable |
| Technologie | Twinaxial |
| Länge | 50 cm |
| Anschluss | SFP+ |
| Stecker (zweites Ende) | SFP+ |
General
| Typ des Netzwerkkabels | 10GBase Direktanschlusskabel |
| Technologie | Twinaxial |
| American Wire Gauge (AWG) | 30 |
| Länge | 50 cm |
Konnektivität
| Anschluss | SFP+ |
| Stecker (zweites Ende) | SFP+ |
Umgebungsbedingungen
| Min Betriebstemperatur | 0 °C |
| Max. Betriebstemperatur | 70 °C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444210 |
The Digitus® SFP+ 10G DAC cables are the ideal connection between switches in the backbone area. The SFP+ 10G DAC cables support the following data rates and applications: 10G Ethernet (10.21 Gbps), 10G fiber channel (10.52 Gbps), 8G fiber channel (8.5 Gbps), 4G fiber channel (4.25 Gbps), 2G fiber channel (2.125 Gbps), 1G fiber channel (1.0625 Gbps), Gigabit Ethernet (1.25 Gbit/s), CPRI option 2,3,5,6,7,8, OBSAI RP3 x 2, RP3 x 4, RP x 8. The SFP+ 10G DAC cables are compatible with all leading switch manufacturers.
Deutsch
English