Main features
| Product model | KA7170 Local Transmitter |
| Produktbeschreibung | ATEN KA7170 - KVM-/USB-Extender |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | KVM-/USB-Extender |
| Form factor | Extern |
| Maximaler Übertragungsbereich | 50 m |
General
| Model designation | KA7170 Local Transmitter |
| Type | Kabel-/Adapterset |
| CAT class | CAT 5e |
| Video / network interfaces | RJ-45 |
| Universal interfaces | PS/2 |
| Colour | Schwarz; Grün; Orange |
Technical specifications
| Application | Digital; Digital / Display / Video; KVM |
| Cable length | 50 m |
| Amount of pins in plug | 15-pole |
| Cable medium | Fiber Optic |
| Video/AV and network connections | VGA |
| Connection 1 | RJ-45 |
Measurements / weight
| Abmessungen | 90 x 43 x 23 mm |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 84718000 |
ATEN KA7170 - VGA - Black - RJ-45 - Male/Female - Plastic - 100 g - USB VGA KVM Adapter with Composite Video Support
Deutsch
English