Main features
| Product model | DAP-1620 |
| Produktbeschreibung | D-Link DAP-1620 - Wi-Fi-Range-Extender - Wi-Fi 5 |
| Type | Repeater |
| Gerätetyp | Wi-Fi-Range-Extender |
| Form factor | Extern |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Frequenzband | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Power delivery | Wechselstrom 120/230 V (50/60 Hz) |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 5.9 cm x 4.2 cm x 12 cm |
| Weight | 139 g |
General
| Model designation | DAP-1620 |
| Type | Repeater |
| Build type (external/internal) | External |
| Number of pieces | 10er |
Network
| Network standards | WLAN |
| Network ports | AES/EBU |
Technical specifications
| Medium | WLAN |
| Transmission rate | 1,2 Gbps |
| Encryption strength | 128 Bit |
| Wireless technology | Kabellos |
| Operating systems | Android |
| Betriebstemperatur | 0°C - 40°C |
Other Accessories
| Mark | CE; FCC |
Measurements / weight
| Abmessungen | 120 x 42 x 59 mm |
Classification
| eClass-10.1-ID | 19170206 |
| eClass-11.1-ID | 19170206 |
| eClass-6.2-ID | 19170206 |
| eClass-7.1-ID | 19170206 |
| eClass-8.1-ID | 19170206 |
| eClass-9.1-ID | 19170206 |
| eClass-ID | 19030118 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43222817 |
| custom tariff number | 85176200 |
D-Link DAP-1620/E - Network repeater - 10/100/1000Base-T(X) - IEEE 802.11a - IEEE 802.11b - IEEE 802.11g - IEEE 802.11n - IEEE 802.3ac - 802.11a - Wi-Fi 5 (802.11ac) - 802.11b - 802.11g - Wi-Fi 4 (802.11n) - 1200 Mbit/s - WPA - WPA2 - WPS - 802.11 ac/n/g/b/a - 10/100/1000 Gigabit Ethernet Port - 110 - 240 V AC - 50/60 Hz - 139g
Deutsch
English