Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional DS-55125 - Erweiterung für Video/Audio - HDMI |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | Erweiterung für Video/Audio (Empfänger) |
| Form factor | Geeignet für Wandmontage |
| Data transfer rate | 10.2 Gbps |
| Data Link Protocol | HDMI |
| Maximaler Übertragungsbereich | 120 m |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 9.4 cm x 11.9 cm x 2.4 cm |
| Weight | 275 g |
General
| Type | Kabel-/Adapterset |
| CAT class | CAT 5 |
| Video / network interfaces | HDMI |
| Network standards | Power over Ethernet |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video; Network |
| Cable length | 120 m |
| Video/AV and network connections | HDMI |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85176200 |
The 4K HDMI extender set (DS-55124) consists of a transmitter and receiver unit. Both do not require external power supply units; power is supplied via an additional PoE switch. When using additional PoE switches or the existing infrastructure, the HDMI signal can be extended to an unlimited distance (IP connection). Using additional receiver units (DS-55125), your video content can be distributed to up to 253 screens using your existing network infrastructure or additional PoE switches (point-to-multipoint connection). With a simple point-to-point connection (requires power supply unit), your 4K video content can be displayed over a distance of up to 120 m. Place your displays, TV flexibly at any location, regardless of the output source.
Deutsch
English