Main features
| Product model | UC232A |
| Produktbeschreibung | ATEN - Serieller Adapter - USB - RS-232 |
| Type | Adapter |
| Gerätetyp | Serieller Adapter |
| Form factor | Extern |
| Schnittstellentyp (Bustyp) | USB |
| Ports | RS-232 |
| Verdrahtungstyp | Seriell |
| Data Link Protocol | USB, RS-232 |
| Data transfer rate | 500 Kbps |
| Processor | Keine CPU |
| Entwickelt für | ATEN UEH4002A; VanCryst VM0808HA |
General
| Model designation | UC232A |
| Type | Adapter |
| Video / network interfaces | RS-232 |
| Universal interfaces | RS-232 |
| Network standards | ISDN |
| Other | Gender-Change |
| Colour | Silber |
| Number of pieces | 9er |
Technical specifications
| Application | Digital; Current / Power Supply |
| Cable length | 0,35 m |
| Amount of pins in plug | 9-pole |
| Cable medium | Copper Wire |
| Schnittstellen / Stecker | RS-232 |
| Video/AV and network connections | RS-232 |
| Connection 1 | USB Typ-A |
| Connection 2 | DB-9 |
Measurements / weight
| Abmessungen | 65,9 x 34 x 16 mm |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069290 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069290 |
| eClass-7.1-ID | 27069290 |
| eClass-8.1-ID | 27069290 |
| eClass-9.1-ID | 27069290 |
| eClass-ID | 19039005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 8517620000 |
ATEN UC232A - Silver - USB Type-A - RS-232 - Male - Male - USB-to-Serial Converter
Deutsch
English