Main features
| Type | Flat Screen |
General
| Type | Flachbildschirm (TFT/LCD) |
| Product features | Power Saving Mode |
| Colour | Schwarz |
Display
| Picture diagonal (cm) | 80 cm |
| Picture diagonal (inch) | 31.5 |
| Resolution | 3840 * 2160 |
| Resolution standard | UHD (3840x2160) |
| Refresh rate | 5 ms |
| Contrast ratio | 1300:1 |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Viewing angle horizontal | 178 ° |
| Vertical viewing angle | 178 ° |
| Pixel distance | 1 mm |
| Panel type | IPS |
| Colour scale | sRGB |
Interfaces / Connectivity
| Video interfaces | DisplayPort; HDMI; USB Typ C |
| PC interfaces | USB 3.0; USB Typ C |
Audio
| Speaker | Ja |
Technical specifications
| Refresh rate (Hz) | 60 Hz |
| Adjustability | Height adjustable |
Other Accessories
| Mark | CB; CE; EPEAT Bronze; FCC; TÜV ERGO; TÜV / GS |
| Energy efficiency class | G |
Measurements / weight
| Weight | 11 kg |
| Abmessungen | 717,4 x 416,3 x 51,5 mm |
EIZO FlexScan EV3285-BK - 80 cm (31.5") - 3840 x 2160 pixels - 4K Ultra HD - LED - 5 ms - Black - IPS - LED - 350 cd/m2 - 1300:1 - 3840 x 2160 - 16:9 - USB 3.1 - HDMI - DisplayPort - 11 kg
Deutsch
English