Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional DN-82133 - Medienkonverter - 100Mb LAN, 1GbE |
| Type | Cable |
| Gerätetyp | Medienkonverter - SFP (mini-GBIC) / SFP (mini-GBIC) |
| Form factor | Extern |
| Verdrahtungstyp | 1000Base-X, 100Base-X |
| Data transfer rate | 1 Gbps |
| Optische Wellenlänge | 850 nm / 1310 nm / 1550 nm |
| Data Link Protocol | 100Mb LAN, 1GbE |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 7 cm x 9.5 cm x 2.6 cm |
| Weight | 300 g |
General
| Type | Kabel |
| Network standards | Ethernet |
| Colour | Schwarz |
| Number of pieces | 20er |
Technical specifications
| Application | Current / Power Supply |
| Glass fibre type | Single- bzw. Monomode-Faser; Multimode-Faser |
| Cable medium | Fiber Optic |
| Faserdurchmesser | 10 / 125 µm |
Measurements / weight
| Abmessungen | 95 x 26 x 70 mm |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85176200 |
The media converters from DIGITUS® are an optimal solution for the migration of fiber optic signals. From now on, you can access the fiber optic technology and transmit fiber optic signals over several kilometers without having to replace your entire network cabling. With our comprehensive range of products, you can respond to your individual needs. The intuitive operation guarantees a quick and easy installation. Many years of experience and a diverse range of services make DIGITUS® a reliable partner for your network technology.
Deutsch
English